Home / Блог / Купівля-продаж землі, підвищення пенсійного віку і борг Януковича. Всі умови МВФ

Купівля-продаж землі, підвищення пенсійного віку і борг Януковича. Всі умови МВФ

У понеділок був опублікований вже перекладений з англійської варіант меморандуму України з МВФ. Раніше, нагадаємо, в ЗМІ з’явився англомовний варіант меморандуму, але уряд відмовився його визнавати.

У той же час, в нині оприлюдненому меморандумі (цитуємо за даними інформагентства “Інтерфакс-Україна”), йдеться про те ж, про що і в раніше опублікованій версії – купівля-продаж землі, реформа пенсійної системи, прослушка НАБУ.

Купівля-продаж землі

Цей ключовий індикатор взаємодії з МВФ, як і очікувалося, присутній в меморандумі. До кінця 2016 року парламент повинен прийняти закон про обіг земель сільгосппризначення, який відкриє дорогу до вільного ринку купівлі-продажу землі.

Глава місії МВФ в Україні Рон Ван Руден зазначив, що існуючий мораторій на продаж земель унеможливлює повноцінний розвиток сільськогосподарського сектора і використання землі в якості застави для отримання кредитів.

“Тому для України важливо рухатися вперед із земельною реформою і внести в парламент нове законодавство, яке дозволить продаж землі”, – сказав представник МВФ.

Пенсійна реформа: не тільки підвищення пенсійного віку

Згідно з текстом меморандуму, пенсійна реформа, яку необхідно прийняти до кінця грудня 2016 року, повинна передбачати подальше зниження можливості для раннього виходу на пенсію, посилення критеріїв отримання мінімальної пенсії, консолідацію пенсійного законодавства (на даний момент – близько 20 законів), забезпечивши єдиний принцип пенсійного забезпечення без привілеїв для будь-якої професії (за винятком військових).

Меморандум також передбачає розширення бази платників соціальних внесків.

Планується відокремити надбавки до пенсії від власне трудової пенсії і перевести їх фінансування від Пенсійного фонду до державного бюджету починаючи з 2017 року, щоб зробити систему більш справедливою, вивільнити ресурси для більш ефективного зниження рівня бідності в країні.

Також вимоги МВФ включають в себе і підвищення пенсійного віку.

“Потрібен дуже широкий пакет пенсійної реформи, який би розглядав не тільки підвищення пенсійного віку, але і унеможливлення дострокового виходу на пенсію, розширення бази для соціальних внесків”, – сказав Рон Ван Руден.

Глава місії нагадав, що українська сторона в рамках програми брала на себе зобов’язання підготувати широку параметричну пенсійну реформу до кінця грудня минулого року, однак порушила його (в меморандумі Київ пояснив затримку необхідністю додаткового часу для пошуку підтримки в суспільстві).

Реформа спрощеної системи оподаткування

Про це сказано досить розпливчасто. З тексту меморандуму і коментарів офіційних осіб стає зрозуміло, що Міжнародний валютний фонд (МВФ) вважає нинішню систему спрощеного оподаткування в Україні такою, що не відповідає вимогам і наголошує на необхідності її подальшого реформування.

“Модель спрощеної системи для малих платників податків залишається неадекватною, оскільки вона все ще надає можливості для арбітражу між нею і загальною системою, і подальші реформи в цій сфері могли б принести додатковий дохід (близько 1% ВВП) при одночасному зменшенні диспропорцій”, – йдеться в матеріалах другого перегляду програми EFF.

У той же час, відомо, що раніше в числі вимог МВФ озвучував необхідність значного скорочення числа підприємців, які підпадають під спрощену систему.

Також в меморандумі йдеться про те, що необхідно скорочувати різницю в податковому навантаженні між тими, хто перебуває на загальній системі оподаткування і на на спрощеній системі.

Верифікація соціальних виплат

Міністерство фінансів України зобов’язується завершити верифікацію (перевірку) одержувачів пенсій і соціальних виплат до кінця грудня 2016 року, говориться в опублікованому тексті меморандуму з Міжнародним валютним фондом, повідомляє “Інтерфакс”.

Також серед вимог повинні бути зменшені адміністративні витрати фондів соціального страхування. Меморандум передбачає необхідність переходу до адресної і прогресивної системі соціальної допомоги і консолідації програм з аналогічними цілями. Без виконання цих вимог видача наступного траншу може бути заблокована.

Що конкретно мається на увазі під цими словами сказати поки важко. Швидше за все, мова буде йти про значне скорочення субсидій. Можливо, почнеться нова хвиля у відмовах виплат пенсій переселенцям.

Ціну на газ тримати не нижча від імпортної

До квітня 2017 року Україна буде запущений новий механізм, який дає можливість корегувати тарифи на газ для населення і утримувати поквартальні показники на рівні імпортних. Таких змін вимагає угода, підписана між урядом України і МВФ.

У документі також зазначено, що такий механізм повинен бути запущений не пізніше квітня 2017 року та діяти до повної лібералізації цін на газ.

Йдеться про те, щоб ціни на газ не опускалися нижче так званих “економічно обґрунтованих” – тобто імпортна ціна плюс надбавка. Грубо кажучи, якщо цін на газ знову піде вгору (а вона може піти, так як потихеньку дорожчає нафта), то виросте автоматично і внутрішня ціна на газ 9в тому числі, і для населення).

Нагадаємо, уряд ще в квітні поточного року вирішило встановити ціну на газ для населення на рівні 6,879 тисяч гривень за 1 тис. куб. м (з урахуванням тарифів на транспортування і ПДВ). Що, за даними експертів, забезпечує більш 100% рентабельність газовим компаніям при продажу палива.

Прослушка для НАБУ

До кінця листопада 2016 року Національному антикорупційному бюро України має бути надано право самостійно знімати інформацію з каналів зв’язку і проведення слідчих дій під прикриттям.

Згідно з текстом меморандуму, законодавчі зміни повинні бути внесені до Верховної Ради і прийняті до кінця листопада (це визначено контрольним показником співпраці з МВФ), щоб гарантувати можливість для НАБУ користуватися широким спектром методів розслідування без необхідності покладатися на інфраструктуру інших відомств, в їх числі: операції під прикриттям, перехоплення повідомлень, доступ до комп’ютерних систем і контроль кореспонденції.

Крім того, меморандум передбачає, що реєстрація досудових справ і постанов слідчих суддів, які мають відношення до НАБУ, повинні бути захищені від витоку інформації, пов’язаної з поточними дослідженнями, шляхом обмеження доступу до неї офіцерів НАБУ і Спеціальної антикорупційної прокуратури до тих пір, поки розслідування справи не завершено або закрито.

Відзначимо, що зараз НАБУ, при необхідності у прослуховуванні, змушене звертатися до СБУ (тільки Служба володіє легальними можливостями по зніманню інформації з каналів зв’язку). Це Антикорупціонерам не подобається. Але законодавці не горять бажанням передавати права на прослуховування НАБУ. Тому довелося підключити важку артилерію у вигляді МВФ.

Те, що Фонд на це пішов, показує яке значення надають на Заході посилення ваги НАБУ серед силових структур України.

Кредит Януковича реструктуризують

Ще один цікавий момент.

Міжнародний валютний Фонд (МВФ) в звіті своєї офіційної місії, вказав, що угоду між Росією і Україною про реструктуризацію єврооблігацій на $ 3 млрд., що знаходяться у власності Росії (так званий “кредит Януковича”), буде підписано.

При цьому, МВФ передбачає відсутність списання основної суми.

Графік погашення боргу, а також процентна ставка будуть відповідати борговими цілям програми (EFF – ІФ) і, ймовірно, з’являться пізніше.

У звіті також відзначається, що сторони продовжують переговори щодо реструктуризації боргу. Поки вони не мали успіху і мають продовжитися найближчим часом.

Непрямі методи – в життя

Страшний сон платника податків – непрямі методи оцінки його доходів, згідно з меморандумом з МВФ повинен бути впроваджений в життя. Тобто, доходи тепер зможуть визначати виходячи з витрат платника податку і, якщо будуть великі витрати, їх суми будуть також включатися до оподатковуваного доходу.

“Ми надамо Державної фіскальної службі право використовувати непрямі методи оцінки, щоб з’ясувати правильність зобов’язань кожного платника податків за податками та соціальному страхуванню. Ми очікуємо, що це законодавство буде прийнято до кінця жовтня 2016 року”, – вказується в оновленому меморандумі української влади по програмою розширеного фінансування EFF від 1 вересня.

Меморандумом також передбачено розпуск податкової міліції і формування до листопада поточного року нової цивільної служби при Міністерстві фінансів, яка буде нести відповідальність за розслідування фінансових і економічних злочинів проти держави, в тому числі, пов’язаних з оподаткуванням, але не обмежуючи підслідності Національного антикорупційного бюро.

У документі також підкреслюється, що будь-які дії по податкової амністії не робитимуться, поки не буде досягнуто значного прогресу в галузі реформування державної податкової служби.

Україна зніме гарантії з вкладів “Ощадбанку”

Згідно з умовами меморандуму Україна повинна буде в 2018 році почати пошук надійних міжнародних фінансових інститутів для продажу не менше 20% акцій в двох найбільших державних банках – Ощадбанк і Укрексімбанк.

“При цьому ми розраховуємо зняти повну гарантію на депозити Ощадбанку”, – йдеться в меморандумі.

Скорочення ліжко-місць в лікарнях

Вже до кінця грудня Україна обіцяла прийняти новий пакет законів, який дасть можливість реформувати систему охорони здоров’я. Це також передбачено меморандумом, укладеним з МВФ.

Повідомляється, що реформи будуть спрямовані на децентралізацію, підвищення управлінської автономії для клінік, а також перехід від фінансування на основі числа лікарняних ліжок на фінансування наданих медичних послуг.

Також йдеться про те, що до вересня цього року скорочено кількість лікарняних ліжок з розрахунку на 10 тисяч населення з 80 до 60 з порівнянними скороченнями чисельності персоналу лікарень.

Приватизація

Дуже цікавий пункт щодо приватизації. У меморандумі наказано провести приватизацію “Одеського припортового заводу” в кінці жовтня (тобто вже в цьому місяці!). Плюс до того, до кінця 2016 року необхідно буде продати пакети акцій обленерго ( “Харківобленерго”, “Запоріжжяобленерго”, “Миколаївобленерго”, “Хмельницькобленерго” і “Тернопольобленгерго”), а до квітня 2017 року – “Центренерго”.

Вкладеться в такі терміни уряд (особливо по ОПЗ) – Бог відає.

 

Про admin

Читайте також...

Вибір надійного та якісного онлайн казино України на реальні гроші

Особливості вибору надійного та популярного онлайн казино України для подальшої реєстрації та запуску гральних автоматів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X