Про стан справ у КМКП та про шляхи виходу підприємства із кризи писалось і говорилось не раз у місцевих ЗМІ, соціальних мережах, на різноманітних зборах, стихійних зібраннях, на засіданнях постійних депутатських комісій, сесіях міської ради тощо. Однак «комунальний віз» дуже довго не міг зрушити з місця у напрямку розв’язання проблем, що накопичувались роками. Хоча було зрозуміло, щоб не допустити в місті комунального колапсу та зростання соціальної напруги, владі, комунальникам слід було давно вже сідати за стіл переговорів з Рівненською АЕС, йти на компроміси і напрацьовувати план дій, щодо вирішення наболілих проблем. Зауважимо, що з боку станції були численні звернення на адресу міської ради, а генеральний директор РАЕС Павло Павлишин неодноразово висловлював готовність шукати компромісні шляхи, йти на переговори щодо реструктуризації боргу, укладати мирові угоди.
Однак відповідних дій з боку міської влади не спостерігалось. Час йшов і нічого не змінювалось. КМКП залишалось стабільно збитковим, його менеджмент – неефективним, директори змінювали один одного, а мешканці міста висловлювали свою незадоволеність послугами, які надавало підприємство. Наростав і борг. Нині КМКП перебуває у стані арешту всього належного на праві господарського відання майна. А загалом сума заборгованості лише перед основним кредитором ДП «НАЕК «Енергоатом» в особі ВП «Рівненська АЕС» склала понад 83 млн. грн. Кошти, погодьтесь, чималі. І не слід владним мужам забувати, що Рівненська АЕС є стратегічним об’єктом держави. Підприємство має надійно і безпечно працювати, а не субсидіювати міську раду, як засновника КМКП у якості благодійника, який дотує закупівлю запасних частин для ремонтів, паливо-мастильних матеріалів, хімреагентів тощо. Наближається опалювальний період. Стан справ у КМКП є критично загрозливим, а наслідки можуть бути незворотні через неможливість ефективно виконувати ремонти систем водопостачання, систем опалення. Це вже реально бачимо на прикладі довготривалого ремонту систем будинку №27, що у мікрорайоні Вараш. І така інертність вже зачіпає суспільні інтереси. Ситуацію можуть врятувати чіткі і конкретні дії з метою виведення КМКП із зони збитковості, відновлення його платоспроможності та уникнення обставин, які обумовлюють накопичення аналогічних боргів у майбутньому. На цьому Рівненська АЕС, підкреслимо, наголошувала неодноразово і готова робити необхідні кроки. Схоже, що до цього «дозріли» і у міській раді. За результатами неодноразових засідань робочої групи за участю працівників ВП РАЕС відділом майна комунальної власності міста виконавчого комітету підготовлено Програму цільової фінансової підтримки Кузнецовського міського комунального підприємства на період з 2017 – 2027 рр. Відповідальний виконавець Програми – виконавчий комітет Вараської міської ради / відділ майна комунальної власності міста. Її виконання передбачається у два етапи: І-й етап 2017 рік (обсяг фінансування на погашення кредиторської заборгованості по першому етапу становить 30 млн. грн., термін виконання першого етапу – 4-й квартал 2017 року). ІІ-й етап (обсяг фінансування на погашення кредиторської заборгованості по другому етапу – 53 702 554, 43 грн., термін виконання фінансування – щомісячні обсяги впродовж 2018-2027 років). Як бачимо, уже цього річ доведеться повертати чималу суму. І тому є очевидним проведення таких дій, як суспільно важливих для громади, які сприяли б вирішенню питання, загнаного в глухий кут міською владою. Місто не може залишатись без води чи тепла. Для цього навіть можна дещо відтермінувати у часі укладання бруківки, чи ремонт доріг. Подібну пропозицію, де взяти гроші на погашення боргу КМКП перед РАЕС, озвучив депутат Олександр Мензул. «В місті криза. Якщо ми хочемо витягнути комунальну сферу, треба поки що забути навіть про ремонти міських доріг та вкладання бруківки, а направити всі наявні кошти на погашення боргу. КМКП повинно повноцінно запрацювати», – зазначив депутат під час чергової наради щодо діяльності комунального підприємства, яка нещодавно пройшла в міській раді. Програма, вже сьогодні активно обговорюється громадою. Люди чекають конкретних рішень та дій і, насамперед, від міської влади. Адже сприяти оздоровленню ситуації має не тільки РАЕС. Відповідальність щодо впровадження дієвих заходів зі стабілізації фінансово- господарської діяльності КМКП має взяти на себе міська рада. І найперше – гарантувати фінансове провадження програми, щоб довготривала проблема КМКП крок за кроком йшла до завершення.
Лідія Решетицька,
Газета «Енергія» № 34 (1284)
від 31 серпня 2017 року
Вараш Новини улюбленого міста
