Home / Міські новини | Вараш / Кримінал / Василь Яніцький: “Будь-який закон кращий за його відсутність”

Василь Яніцький: “Будь-який закон кращий за його відсутність”

Бурштинові війни, про які попереджалося ще рік тому, стають на Поліссі реальністю

На Рівненщині серед білого дня в центрі села Єльне Рокитнівського району сталася стрілянина — місцеві бурштинокопачі не захотіли пускати на свою територію «колег» із сусіднього села Рокитне, а ті вирішили довести своє право сили.

З’ясування стосунків відбувалося просто посеред села, за кілька десятків метрів від місцевої школи, де на той час ішли заняття. В результаті троє учасників побоїща отримали поранення з травматичної зброї, двоє потрапили до лікарні з травмами, ще з десяток від госпіталізації відмовилися. Постраждали і дві машини учасників сутички.

Зрештою, наряд поліції розігнав учасників «розбірки». До вечора в селі було організовано посилене патрулювання, а місцева влада звернулася до керівництва Національної гвардії з проханням узяти їхній район під особливий контроль.

Утім нині й Національна гвардія навряд чи зможе реально вплинути на ситуацію, оскільки останній місяць бурштинокопачі на Поліссі розгорнули діяльність, не криючись і не звертаючи увагу на органи влади. Каталізатором процесу стала переатестація в органах міліції, коли багатьох працівників, які були «в темі», звільнили, а інших на їхнє місце ще не призначили. «У нас люди в камуфляжі і в болотних чоботах ходять центром міста, мотопомпи ледь не на площі розвантажують. Усі, хто може, — в лісі: хто копає, хто їм їсти носить», — розповіли «УМ» жителі міста Дубровиця.

Підтвердженням цього стали і кадри відеозйомки з дрона чергового «клондайку» біля села Кухоцька Воля на Зарічненщині, оприлюднені автомайданівцями. На території в кілька десятків гектарів, залитих водою, можна бачити тисячі людей, що виловлюють бурштин. Також в інтернеті з’явилося багато фото, які самі ж бурштинокопачі викладають у соцмережах. На фото багато і підлітків, і дітей років 10-11. Також на одному знімку зображено 130 мотопомп, які працюють на одній ділянці — біля тієї ж Кухоцької Волі. А у Володимирецькому районі нещодавно було припинено рух легендарної вузькоколійки-«кукушки» Антонівка — Зарічне», яка свого часу увійшла до рейтингу «Сім чудес Рівненщини». Причина банальна — копачі підмили колію і полотно ледь не обвалилося.

Насторожує і той факт, що у багатьох старателів на руках з’явилися сотні одиниць незареєстрованої вогнепальної зброї. «Розповідають, що у Старе Село приїхав бусік з автоматами, так розібрали, як гарячі пиріжки», — стверджують жителі Рокитнівського району. Зрештою, стрілянина у Єльному — лише перша ластівка. І якщо не взятися за врегулювання ситуації, Поліського Донбасу, який так само починався з нелегальних копанок, нам не уникнути.

Єдиним виходом із ситуації і журналісти, і депутати бачать негайне прийняття закону про легалізацію бурштинових промислів. «Скоро буде рік, як законопроект «Про видобування та реалізацію бурштину» №1351-1 був проголосований у першому читанні. І півроку, як усі правки було розглянуто, частину враховано і на профільному комітеті одноголосно прийнято до другого читання. Я не розумію, чому це питання не виноситься на розгляд? Адже кожен день бурштинового безвладдя на Поліссі дискредитує владу в очах місцевих жителів, які переконані, що можна жити за межами права і нічого їм за це не буде, а будуть лише гроші й бурштин. А тим часом гроші, які могли йти в місцевий і державний бюджет, ідуть у чужі кишені, а Полісся перетворюється на кримінальну республіку. І це найнебезпечніше. Будь-який закон кращий за його відсутність, тому це питання потребує негайного вирішення», — говорить один з авторів цього закону Василь Яніцький.

За попередньою інформацією, одна з головних причин гальмування закону — неузгодженість питання, хто стане головним його бенефеціаром. Одна частина депутатів хоче найкращі бурштиноносні землі віддати державним підприємствам, які найматимуть людей на роботу. Але бурштинники, які краще за інших знають, що де лежить, можуть на це не піти і анархія в краї триватиме. Де золота середина — зрозуміти важко. Але те, що зволікання реально подібно смерті, очевидно вже для всіх.

Михайло Слободзян,

помічник-консультант народного депутата України Василя Яніцького

Про admin

Читайте також...

Страшна трагедія. Падіння гвинтокрила біля дитсадка у Броварах

18 загиблих, 29 поранених. Троє дітей загинули, 15 поранені. Загинули міністр МВС Денис Монастирський, його …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X