Home / Регіональні новини / В Довговолі масово гинуть бджоли

В Довговолі масово гинуть бджоли

Село Довговоля. В ці липневі дні даний населений пункт сколихнула небувала подія. У місцевих пасічників, як і в бджолярів Волині, почали масово помирати бджоли.

grechaniy-med-korist-shkoda-med-grechaniy-protipokazannya_683

До пасічника, колишнього керівника агропрому Володимиреччини Миколи Мастія звернулися з десяток чоловік, які тримають пасіки.

– Ось у мене зараз зібралися пасічники Довговолі і ближніх сіл, – зателефонував у редакцію Микола Васильович. – У нас на пасіках велика біда – попадали бджоли. Ми думаємо, що вони потруєні. Справа в тім, що довкіл Довговолі на своїх паях люди посіяли гречку. І сьогодні її кроплять гербіцидами та іншими отрутохімікатами, доцільність застосування яких господарі й самі не знають. Я мав розмову із кількома шанованими гречкосіями і просив не кропити посіви у сонячні дні або обов’язково попередити, коли це робитимуть. Проте сьогодні вранці, бачу, то той, то інший, поїхали і кроплять свою гречку отрутою. Допоможіть, проконсультуйте наших людей!..

Я зателефонувала у Довговолю своєму знайомому Івану, він підтвердив факти.

– Біда в нас із гречкою. На неї напала тля. Два листочки нижніх в нормальному стані, а верхній під цвітоносами поскручувався, і зав’язь квітів вся поскручувалася-почорніла, як від тлі на сливах… Не знаю, що робити. На свою гречку я вивіз вулики. Переживаю. І хоча ще не кропив нічим свої посіви, сиджу вечором в Інтернеті і шукаю безпечні фітозасоби захисту майбутньої гречаної каші. Бо бджоли мої теж почали падати.

Просив сусіду: як будеш кропити свою гречку, то попередь. Я вулики на день закрию. Бо шкода: тільки-но купив нові бджолосім’ї (торік у мене старі пропали)…

Ви думаєте, він мене послухав? Дивлюся, вже тихцем кропить. Я під’їхав до нього і кажу: «Що ти робиш? Де твоя совість?» А він мені у відповідь грубою лайкою. Я з малим був. Не хотів сваритися. Махнув рукою, глянув на небо, і спересердя мовив: «Господи, пошли дощ. Тоді всі мої бджілки поприлітають назад до вуликів і я їх збережу»… Не можу говорити… Боляче мені… Вже літрову банку померлих бджіл зібрав. Хіба так можна ставитися до Божого створіння? Га?

Сільський голова села Довговолі Анатолій Федорчук продовжив:

– Мене пасічники поставили до відома, що звернулися до екологічної інспекції про притягнення до відповідальності тих господарів, які кропили отрутохімікатами свою гречку, що вже цвіте. Але в нас кожен сіяв свою ділянку, коли випадало. В одного цвіте, в іншого тільки в ріст пішла. Торік приїжджав інвестор за землею, взяти в оренду. Але наші люди мудрі: самі посіяного по два-три гектари мали. Цього року понад 100 гектарів гречкою зайняли – все біло-рожевим квітом цвіте. Всі поля переорані і засіяні. Кожен клаптик працює на віддачу селянину. Рентабельність використання сільськогосподарських земель – теж позитивний фактор. Оця тільки неприємність із бджолами…

По дорозі зустрічаю гречкосія, уродженця Берестівки В., який заявив:

– А чого-то я маю перед кимось відчитуватися, що і коли маю робити? Гречка – сільськогосподарська культура, яку я мушу обробити гербіцидами. Не піду ж з дітьми на 6 гектарах бур’яни скубати, де ви таке бачили? Це – вчорашній день. Хімією покропив – і поле чисте. Торік ми всі кропили, і ніякого скандалу не було. Може, то якась хвороба на їх бджоли напала – хай розберуться перш. Хай визивають комісію, ветеринарів. Бджоли попропадали, а вони шукають крайніх..

Коментар начальника економічного та агропромислового розвитку відділу РДА Марії Кривко:

– Зрозуміло, конфлікт – це дуже неприємно. Я думаю, його можна було уникнути. В більш цивілізованих країнах сільське господарство держав ведуть дорадчі агротехнічні та зооветеринарні служби, котрі тісно співпрацюють із кожним виробником сільгосппродукції. Кожен власник поля, городу, ферми обізнаний і суворо попереджений щодо правил використання у своєму господарстві та на землі отруйних речовин і хімікатів.

У сусідніх державах встановлені правила та терміни використання тих чи інших гербіцидів. Там немає такого, що я посію гречку, коли захочу, і покроплю її, коли мені задумається. Там встановлюється відповідний період і для сівби, і для обробітку. Фермер повинен вкластися у той термін, інакше після даного строку він не посіє і сотки даної культури. Пропущені строки караються штрафами. Невчасна обробка отрутохімікатами рослин на полях теж. Це все робиться в один, визначений екологічною інспекцією, день. Плюс твої отрутохімікати тричі перевірять на безпечність для довколишнього довкілля та біологічного різноманіття. А як у нас?

Я позитивно сприймаю аграрний запал жителів села Довговолі і той факт, що вони зайняли під гречкою понад 100 гектарів, чим забезпечать край власними гречаними крупами.

Проте потрібно суворо дотримуватися періодів проведення догляду за рослинами із застосуванням гербіцидів і фунгіцидів, а подекуди і узгоджувати з місцевою владою, попереджати її та інших учасників сільськогосподарського процесу. Маю на увазі людей, які тримають коней, корів, птицю, іншу живність. В тому числі і пасіки. Адже ви всі працюєте на один-єдиний результат – виробляєте сільськогосподарську продукцію.

Олександр Петрук, начальник районного Володимирецького управління Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області:

– Підтвердити падіж бджіл потрібно комісійно, із залученням і нашої служби. Для цього мертві бджоли збираються у чистий скляний посуд і здаються у нашу ветлабораторію. Привозяться бджоли на аналіз для встановлення факту отруєння і якою саме речовиною вони отруєні.

Ще один важливий нюанс. Пасічник надає документи із ветслужби та сільської ради на предмет реєстрації самої пасіки. Якщо пасіка зареєстрована – вона повноправний суб’єкт виробничого господарювання. Дозвіл місцевої сільської ради обов’язковий. Він потрібен з тих причин, що кожній пасіці присвоюється номер і видається дозвіл з правилами утримання бджіл в параметрах населеного пункту і за ним. Адже кожна пасіка, навіть з двох вуликів, повинна мати ветеринарно-санітарний паспорт. Інакше меду вона здати не зможе.

Можу назвати пасічників села Красносілля, Іванчі, Балаховичі та інших, які мають ці документи і не мають ніяких проблем з реалізацією солодкої продукції та профілактичним ветеринарним обслуговуванням.

Тож якщо пасічники з Довговолі обізнані з правилами утримання бджолосімей і мають відповідні реєстрові документи – звертайтеся до нашого управління держпродспоживслужби, будемо проводити розслідування причин падежу бджіл.

Гречка цвіте. Бджоли падають. Крайнього – немає…

Записала Галина Тєтєнєва
На фото: гречка цвіте і бджоли падають…
polissya.net

Про admin

Читайте також...

Право на відповідь.

29 липня 2020 року, журналістом varash.info було відзнято відео матеріал в приміщенні, частину якого я …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X