Home / Регіональні новини / «Розрита могила для самих себе»

«Розрита могила для самих себе»

Кандидат медичних наук Володимир АНТОНЮК-КИСІЛЬ — про радіаційні наслідки незаконного видобутку бурштину на Рівненщині
Наслідки «бурштинової лихоманки» для довкілля очевидні. Це поява піщаних пустель, знищення кореневої

Володимир АНТОНЮК-КИСІЛЬ
Володимир АНТОНЮК-КИСІЛЬ

системи та родючого шару ґрунтів, про що уже неодноразово писав «День» Утім, ця проблема має також інший бік медалі. Ще небезпечніший. Це підвищення рівня радіації до критичної межі у районах, де старателі, видобуваючи бурштин, викопують на поверхню радіоактивні речовини, які «позалягали» у ґрунті ще після аварії на ЧАЕС. Так стверджує кандидат медичних наук, судинний хірург Володимир АНТОНЮК-КИСІЛЬ.

«ДІТИ, ЯКИХ «ХОВАЛИ» СВОГО ЧАСУ ВІД РАДІАЦІЇ, КОПАЮТЬ БУРШТИН»

— У 1992 році я читав хірургію у Рокитнівському медичному училищі. Тому перебував у цьому середовищі. Адже, коли жити на відстані, то аналізувати й досліджувати щось дуже важко. Коли побачив там усю реальну картину, то мені стало страшно. Березнівський, Володимирецький, Дубровицький, Зарічненський, Рокитнівський та Сарненський — це ті райони Рівненщини, які постаждали внаслідок аварії на ЧАЕС. Орієнтовно 100 тисяч дітей з цих районів возили на місяць в санаторії Криму, Закарпаття, Тернополя, Польщі. Ці діти, так би мовити, мігрували. Їх «ховали» від радіації на тих територіях, де вони жили. За цей період радіонукліди цезій і стронцій, які були на ґрунті, з роками поступово опускалися приблизно на 10—15 метрів нижче кореневої системи кущів, грибів і ягідників. Дорослі, які жили у зоні радіоактивного забруднення, отримували за це певну грошову допомогу. Відтоді уже минуло, слава Богу, тридцять років. І тепер ці діти, яких «ховали» свого часу від радіації, копають бурштин. Відповідно і цезій, і стронцій вони знову викопують назовні й живуть у цьому радіоактивному середовищі.

— Які наслідки для людського організму може спричинити підвищення радіаційного фону у тих регіонах Рівненщини, де видобувають бурштин?

— Наслідки такого радіоактивного забруднення надзвичайно жахливі. Цезій і стронцій локалізуються у щитовидній залозі, кістковій системі людини, впливають на генетику. У людей, що копають бурштин, відбувається хронічне опромінення організму, яке призводить до онкологічних захворювань, зокрема до раку щитовидної залози тощо.

— Чи спостерігаються уже перші наслідки впливу «розбурханої» радіації на людей?

— Звичайно. Передусім її вплив відчувають вагітні жінки і діти в утробі матері. Збільшилася значна частина новонароджених з патологіями. За неофіційною статистикою, також збільшилася кількість хворих із патологією хребта, суглобів, зросло число патологічних переломів. Тому видобуток бурштину на Рівненщині — це розрита могила для самих себе. І замовчування цієї проблеми може призвести до надзвичайної катастрофи.

«ПОТРІБНО НЕГАЙНО СТВОРЮВАТИ СПЕЦІАЛЬНУ ОРГАНІЗАЦІЮ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ СИТУАЦІЇ В НАШОМУ РЕГІОНІ»

— Чому ця проблема замовчується?

— У нашій газеті «Рівне вечірнє» була рубрика, яка інформувала громадськість про рівнень радіації в регіоні. Зараз чомусь такої інформації немає. Потрібно негайно створювати спеціальну організацію, яка б ретельно вивчала екологічну ситуацію в нашому регіоні і реагувала б відповідним чином. Адже люди дихають цим забрудненим повітрям, п’ють воду, внаслідок чого відбувається і зовнішнє, і внутрішнє опромінення через різні джерела. Коли не буде контролю і порядку — важко про щось говорити. Кожний із чиновників рве на собі сорочку, мовляв, наведе в цьому регіоні порядок… На цих територіях будують будинки, однак люди не усвідомлюють, що якщо така ситуація продовжуватиметься й надалі, то вони там просто не зможуть жити.

Чотири речі, які мають завжди бути на контролі держави — це якість повітря, води, їжі і медикаментів. Чи можна говорити про їхню високу якість сьогодні? Думаю, що ні… Якщо так буде й надалі, то відбуватиметься поступове виродження української нації.

— Хто має вирішувати цю проблему? Адже і на місцевому, і на державному рівнях про підвищення радіаційного фону на цих територіях ніхто не говорить.

— Місяць тому я оперував хлопця зі Старого Села Рокитнівського району, який мив бурштин. Розговорившись з ним, запитав, чи їх хтось переслідує. Хлопець відповів, що ні. Він має дві помпи і все спорядження, необхідне для цього. Словом — система працює. І тут можна поставити у приклад Білорусь, де за видобуток бурштину таким способом, як у нас, світить довічне ув’язнення з конфіскацією майна. На їхньому телебаченні виступав дитячий ендокринолог, який зазначив, що в тих зонах, які потрапили під радіоактивне забрудення внаслідок аварії на ЧАЕС, кількість захворювань на рак щитовидної залози у дітей збільшилася у 100 разів. У нас, на жаль, системних досліджень ніхто не проводить. І тоді справді стає дуже страшно за майбутнє України. Адже на сході йде війна, на якій людей нищать фізично, а в нас іде тиха війна, наслідків від якої повністю ніхто не може передбачити.

Розпочинається літо, розпочнуться суховії, які розноситимуть радіоактивний пісок в усьому регіоні й прилеглих територіях і навіть у сусідню Польщу. Виникає питання: хто буде розраховуватися за завдану шкоду полякам? Цю ситуацію потрібно взяти під контроль на державному рівні й провести кваліфіковане дослідження цих розкопаних ґрунтів, зокрема цим має зайнятися Державна санітарно-епідеміологічна служба України, Міністерство екології та природних ресурсів, Міністерство охорони здоров’я та Державна служба України з надзвичайних ситуацій.

До речі, я звертався до працівників Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області із цим питанням. Вони мені сказали, що ніхто зараз стан радіоактивного забруднення на Рівненщині не перевіряє, оскільки усі непланові перевірки заборонені. На них, так би мовити, накладено табу і для того, щоб їх проводити, потрібно мати дозвіл з Києва від певних уповноважених органів державної влади. Вирішенням цієї проблеми, звісно, має займатися і місцева влада. Громадськість мають інформувати про загрозу для здоров’я, зокрема тих людей, які видобувають бурштин — так званих старателів, що залишають після себе радіаційний полігон у повному розумінні цього слова.

Як на мене, то потрібно негайно призупинити неконтрольований видобуток бурштину, потім створити спеціальну організацію, яка б ретельно вивчила екологічну ситуацію в нашому регіоні і реагувала б відповідним чином. Також є потреба у створенні спеціальної клініки із відповідним обладнанням для обстеження людей із цього регіону, щоб вивчити наслідки впливу радіації на їхній організм. Я більш ніж упевнений, що після об’єктивного висококваліфікованого обстеження картина буде невтішною.

Олексій КОСТЮЧЕНКО
Джерело: газета “День”

Про admin

Читайте також...

Право на відповідь.

29 липня 2020 року, журналістом varash.info було відзнято відео матеріал в приміщенні, частину якого я …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X